ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8565044
*
nr 856 5044
Oswaldo Guayasamin
(1919-1999), Ecuador
Oswaldo Guayasamin (1919-1999), wimen, signed GuayasamÃn, 54x72 cm. Painted during Oswaldo Guayasanin´s first trips to the native population in Santo Domingo, According to Verenice GuayasamÃn, Fundación Guayasamin
GOUACHE, Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Indianskor, signerad GuayasamÃn, 54x72 Enligt Verenice GuayasamÃn pÃ¥ Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domimgos ursprungsbefolkning
Oswaldo GuayasamÃn, Ecuadorian painter, sculptor and craftsman, born 1919, Quito, Ecuador. Dead 1999, Baltimore, Maryland, United States.
Estimate:
50000
Sold:
SEK 25000
Auction date:
Monday October 28 2013
at 18:08:52
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/10 19:31:45
1
Vinnande bud
- Klassiska
Oct 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi svenskt och utländskt måleri, silver, 1900-talsdesign av Arne Jacobsen, Yngve Ekström, Berndt Friberg, Svenskt Tenn, Georg Jensen, Stig Lindberg, Lisa Larson, Wiwen Nil ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Oswaldo Guayasamin
Oswaldo GuayasamÃn, Ecuadorian painter, sculptor and craftsman, born 1919, Quito, Ecuador. Dead 1999, Baltimore, Maryland, United States.
Read more about Oswaldo Guayasamin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ecuador ecuadoriansk gouache indianskor oswaldo guayasamin sydamerika täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:58
nr 856 5044
Oswaldo Guayasamin
(1919-1999), Ecuador
Oswaldo Guayasamin (1919-1999), wimen, signed GuayasamÃn, 54x72 cm. Painted during Oswaldo Guayasanin´s first trips to the native population in Santo Domingo, According to Verenice GuayasamÃn, Fundación Guayasamin
GOUACHE, Oswaldo Guayasamin (1919-1999), Indianskor, signerad GuayasamÃn, 54x72 Enligt Verenice GuayasamÃn pÃ¥ Fundación Guayasamin troligen utförd under konstnärens första resor till Santo Domimgos ursprungsbefolkning
Oswaldo GuayasamÃn, Ecuadorian painter, sculptor and craftsman, born 1919, Quito, Ecuador. Dead 1999, Baltimore, Maryland, United States.
Estimate: | 50000 |
---|---|
Sold: | SEK 25000 |
Auction date: |
Monday October 28 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/10 19:31:45 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
Oct 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi svenskt och utländskt måleri, silver, 1900-talsdesign av Arne Jacobsen, Yngve Ekström, Berndt Friberg, Svenskt Tenn, Georg Jensen, Stig Lindberg, Lisa Larson, Wiwen Nil ...Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Oswaldo Guayasamin
Oswaldo GuayasamÃn, Ecuadorian painter, sculptor and craftsman, born 1919, Quito, Ecuador. Dead 1999, Baltimore, Maryland, United States.Read more about Oswaldo Guayasamin
- Läs mer...
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
27 maj at 19:07 -
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
27 maj at 20:58